понедељак, 20. октобар 2008.

Uvod

Evo predloga za eksperiment kojim bi se eventualno dokazalo postojanje retrokauzalnosti na makroskopskom i svesnom nivou. Pošto je u eksperimentu obično potrebno da se posmatra kauzalna veza između uzroka u prošlosti i očekivanog rezultata u budućnosti, ovde ne može postojati očekivani rezultat. Metod eksperimenta i kontrolisani uslovi bi samo ograničili mogućnost potpune realizacije eksperimenta. Ako nemamo metodologiju, aparaturu, očekivanu ulaznu fizičku veličinu, očekivanu izlaznu fizičku veličinu, čak ni kontrolisane uslove, šta nam onda preostaje? Preostala je samo ponovljivost sumnjivog kvaliteta, uvod, zaključak, vremenski interval vršenja eksperimenta, ludi eksperimentator i mesto na kome će biti objavljen eksperiment.
Neka mesto na kome će biti objavljen uvod (koji upravo čitate) bude sajt koji uređuje neko totalno anoniman i beznačajan. Još bi bilo dobro kad bi sajt u trenutku pisanja uvoda bio slabo posećen, kao što je recimo slučaj sa ovim sajtom. Bez ikakve metodologije i očekivanog rezultata, a uz evidentan rizik da eksperimentator bude proglašen za budalu, neka vreme za objavu rezultata bude za pet godina (20. dan, 10. mesec, za 5 godina- lako se pamti). Zaključak će biti objavljen 20. oktobra 2013. Možda to neće biti na ovom sajtu (da izbegnemo kontrolisane uslove). Ako eksperiment ne uspe, to ne može nikako biti dokaz protiv postojanja retrokauzalnosti. Neuspeh može eventualno poslužiti kao dokaz da je eksperimentator glupan.
Želim da se zahvalim Lynne McTaggart i Fredu Alanu Wolfu od kojih sam ukrao ideju. Za razliku od njih, trudiću se da izbegavam instant misticizam (da ne kažem misticizam u prahu).

недеља, 19. октобар 2008.

Eksperimentalni dokaz retrokauzalnosti

Zamislimo svet u kojem retrokauzalnost postoji na makroskopskom i svesnom nivou. Neko se u takvom svetu odluči da eksperimentalno dokaže postojanje ovog fenomena. Ne sme podvrgavati eksperiment strogoj kontroli, pošto će na taj način možda izbaciti nešto značajno iz same postavke eksperimenta. Ako eksperimentator zna šta očekuje, neko ga može omesti u realizaciji eksperimenta. Retrokauzalnost (postojanje uzroka u budućnosti i posledice u prošlosti) se može utvrditi samo ako budući i prošli događaj postanu neometano deo prošlosti. Kauzalnost (budući događaj kao posledica prošlog događaja) i ponovljivost su obično u samoj suštini nekog eksperimenta. Kako bi se mogao realizovati jedan ovakav eksperiment?

субота, 18. октобар 2008.

Eksperiment

Kada u nauci postoji neka hipoteza, pored dokaza putem jednačina i formula, bilo bi dobro eksperimentalno potkrepiti određene pretpostavke. U eksperimentu se želi dokazati kauzalna (uzročno-posledična) veza između određenih događaja i pojava. Rezultati eksperimenta se mogu obrađivati i može se proveriti podudaranje između pretpostavljene zakonitosti i stvarnosti. Ponekad je potrebno eksperiment vršiti u kontrolisanim uslovima, kako bismo bili sigurni u uzročno-posledičnu vezu između dve pojave. Pošto je eksperiment izvršen i objavljeni su rezultati i zaključci, drugi ljudi mogu ponoviti eksperiment i dobiti odgovarajuće rezultate.